Real Life Example of Estimation

Was at the supermarket buying mama dishwashing liquid. Mega value 2x 1litre bottles going for $7.10 versus one 600ml plastic refill for $1.60. Which is better value? 4 packets of the refill would be 2.4litres which is more than the 2 bottles. Yet it would cost only $6.40. So it is definitely better value.

Gratitude

It’s been a tiring week- I work Mondays through Fridays and also started our new classes last Saturday. Coupled with a severe jetlag as I just returned from the U.S., I haven’t been sleeping much. Poor Wallace would often get e-mails/texts from me at 3 a.m. when I get excited over a new idea about[…]

Share the Love

Hi friends, We hope you have benefited from our tips over the last six months. We have a small favor to ask from you. If you enjoyed them, can you share this post on your Facebook and tell your friends about us? It means a great deal to us. We recently decided to start our[…]

Comprehension Tips

When your comprehension segment, read through the passage once very quickly. Before attempting the questions, ask yourself: how do I summarise the story in one sentence? That way, you know that you truly understood the article. Try this during your practices. This is a good way to train yourself for the end-of-year examinations!

TGIF!

TGIF!!!!! We am super duper thrilled because it is one day from our inaugural class! From now onwards, we are looking forward to Fridays for a whole new reason—- we would be yearning to meet you on Saturdays! When friends heard that we are starting classes, they asked if we are scared of the risks.[…]